Helsinki – pod żaglami samochodowej wolności

Niektóre podróże zaczynają się od marzenia, inne od chwili spontaniczności. Nasza? Od zwykłej rozmowy przy kawie i jednego zdania: „A może by tak pojechać do Finlandii?”. Kiedy jeszcze tego samego dnia zarezerwowaliśmy auto w carnot cars, wiedzieliśmy, że nasza północna odyseja stanie się rzeczywistością.

Dlaczego samochód? To pytanie, które zadaliśmy sobie na początku. Odpowiedź była prosta: niezależność. Chcieliśmy wybrać się w dziewiątkę, bez ograniczeń, pozwolić, by to droga dyktowała nam rytm dni. I kiedy koła naszego wypożyczonego towarzysza zaczęły toczyć się po szosie w kierunku północy, czuliśmy, że to dopiero początek naszej przygody.

Ze Szczecina przez Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, a potem promem do Helsinki. Oczywiście, można było wybrać prostszą drogę, ale kiedy jesteś za kierownicą, każdy zakręt, każda mijana wioska staje się częścią historii, którą piszesz. A nasza historia w Helsinki zaczęła się od… morza.

Helsinki to miasto-archipelag, gdzie morze jest wszędzie, w sercu metropolii i na jej obrzeżach. Skandynawski charakter miasta, połączony z rosyjskim dziedzictwem, czyni je wyjątkowym. Jednym z pierwszych punktów naszej wycieczki była Suomenlinna – twierdza na wyspie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu historia Finlandii przeplatała się z widokami na otaczające ją morze.

Następnie odwiedziliśmy katedrę Uspenski, symbol wpływów wschodnich w architekturze miasta. Z jej schodów rozciągał się niesamowity widok na centrum, a zwłaszcza na białą katedrę Helsinki, której kopuła była widoczna niemal z każdego miejsca w mieście.

W naszym samochodowym rajdzie po fińskiej stolicy nie mogło zabraknąć wizyty w Muzeum Designu. Finlandia słynie z wyjątkowego wzornictwa, a to miejsce było esencją skandynawskiej prostoty i funkcjonalności.

Oczywiście, korzystając z auta, mogliśmy odwiedzić miejsca nieco na uboczu, takie jak Park Narodowy Nuuksio. Choć znajduje się zaledwie 45 minut jazdy od centrum, pozwolił nam poczuć się jak w sercu dzikiej Finlandii.

Podróż samochodem daje poczucie wolności, pozwala odkrywać miejsca poza utartym szlakiem. Dzięki wypożyczalni carnot cars, mieliśmy możliwość poznania Helsinki w pełni, bez pośpiechu, podążając tam, gdzie podpowiadało nam serce.

Wniosek z naszej podróży? Kiedy myślisz o zwiedzaniu miasta, pomyśl o samochodzie. To nie tylko środek transportu, ale też klucz do niesamowitych doświadczeń, jakie oferuje droga. A Helsinki? To miasto, które warto odkryć w każdy możliwy sposób. Za kierownicą, odkrywasz jednak jego magię jeszcze bardziej.

Komentarze (Brak komentarzy)