CO ZROBIĆ, GDY USZKODZI SIĘ WYPOŻYCZONE AUTO

Niezależnie od tego, czy prowadzimy swoje auto, czy też wypożyczone, to w każdym przypadku jesteśmy narażeni na jego uszkodzenie. Tylko co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu, który wzięliśmy z wypożyczalni? Jakie kroki wówczas podjąć? Mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Co może doprowadzić do uszkodzenia wypożyczonego samochodu?

Tak naprawdę, to sytuacji, w których może dojść do uszkodzenia wypożyczonego samochodu, znajdzie się całkiem sporo. Czasami wystarczy chwila nieuwagi nasza, czy innego użytkownika drogi, by doszło do stłuczki i Renault Trafic został uszkodzony. Nawet drobne zarysowanie może oznaczać dla nas spore straty, zwłaszcza jeśli sprawa uciekł z miejsca wypadku i nie zdążyliśmy zapisać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie udział w kolizji oznacza o wiele większe usterki, czy nawet całkowite rozwalenie pojazdu. O ile uszkodzenie swojego samochodu jesteśmy w stanie jeszcze jakoś znieść, tak uszkodzenie wynajętego samochodu może spowodować u nas o wiele większy stres, zwłaszcza że trzeba jeszcze zmierzyć się z oddaniem samochodu do miejsca, skąd go wypożyczyliśmy.

Kolizja wynajętym samochodem i co dalej?

To, jakie dokładnie kroki podejmiemy, zależy od tego, z jaką usterką mamy do czynienia, jak również z tym, czy idzie się dogadać ze sprawcą wypadku. Jeśli wynajem samochodów długoterminowy skończył się dla nas lekkim zarysowaniem, a sprawca wypadku chętnie współpracuje i jest w stanie przejąć na siebie wszystkie opłaty z tym związane, to nie mamy większych powodów do zmartwień, ponieważ wystarczy spisać oświadczenie, a także wziąć dane sprawcy i wtedy wszystko przebiegnie bardzo sprawnie.

Jednak musimy wiedzieć, że nie wszystkie kolizje wyglądają tak kolorowo i w wielu przypadkach sprawca po prostu ucieka. Co wtedy? Sytuacja może wydać się beznadziejna dla nas samych, a co dopiero, gdy zdecydowaliśmy się na wynajem auta na weekend. Jednak nie ma sensu panikować, tylko lepiej od razu działać, a jedyne, co możemy zrobić, to po prostu wezwać policję, bo to właśnie ona zajmie się ustaleniem sprawcy zdarzenia. Czasami wystarczą niewielkie poszlaki, by ustalić, kto doprowadził do kolizji. Poza tym należy zadbać o to, aby udokumentować skutki wypadku. W tym celu warto zrobić zdjęcia telefonem, bo będzie to dowód, że to nie my doprowadziliśmy do zdarzenia, lecz ktoś inny.

Poza tym należy również zebrać dane od świadków zdarzenia. Jest to o tyle ważne, gdy w zdarzeniu zdrowym któryś z podróżnych dozna uszczerbku na zdrowiu, ponieważ policja zobligowana jest do przesłania powiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. To jednak nie wszystko. Musimy również pamiętać o tym, że notatka policji z miejsca kolizji jest jednym z najważniejszych dokumentów, które wykorzystuje się w czasie dochodzenia roszczeń z OC sprawcy kolizji.

Na tym jednak nie kończy się nasza rola. Musimy jeszcze zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń, a więc jeśli mamy do czynienia z wynajętym pojazdem, to oznacza, że wypożyczalnia samochodów musi dowiedzieć się o całym zajściu. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ wypożyczalnia skontaktuje się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosi zdarzenie drogowe.

To właśnie w geście towarzystwa ubezpieczeniowego leży wykonania działania likwidacyjnego i przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaca zadośćuczynienie w sytuacji, gdy brakuje sprawy zdarzenia, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy doszło do szkody na osobie. Wynajem samochodów 9 osobowych Szczecin, który skończy się szkodą parkingową, czyli na przykład porysowaniem karoserii nie zapewni odszkodowania z UFG.

W tym przypadku pozostaje ubezpieczenie Auto Casco. Dlatego, gdy wynajmuje się samochód, to warto je od razu wykupić, ponieważ to zwiększa nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy, a także to, że jeśli dojdzie do szkody parkingowej, to nie będziemy musieli ponosić kosztów za naprawę wypożyczonego pojazdu z własnej kieszenie.

Komentarze (Brak komentarzy)