PODSTAWOWE INFORMACJE PRZY PIERWSZYM WYNAJMIE AUTA

Wynajem auta staje się z roku na rok coraz bardziej popularny zarówno wśród klientów indywidualny jak i firm. Dlatego warto odpowiedzieć na podstawowe pytania, które mogą mieć ogromne znaczenie dla osób, które chcą pierwszy raz wynająć swoje auto. Dziś opowiemy, jak wynajmować auto i o jakie kwestie pytać, bądź na co zwracać uwagę podczas wynajmu. Wszystko po to, aby pierwszy wynajem był dla nas jak najmniej kłopotliwy. Zapraszamy do czytania!

Termin wynajmu

Termin wynajmu nie jest tylko datą. Od niego zależy głównie koszt całego wynajmu. Dlatego warto przeliczyć sobie wszystkie koszty związane z wynajmem, tak aby wiedzieć, że starczy nam także na tankowanie wypożyczonego auta. Pamiętajmy, że im dłuższej wypożyczamy auto, tym na lepszych warunkach je otrzymamy. Wypożyczalnie bardzo chętnie negocjują cenę przy dłuższym wynajmie, dlatego jeśli chcemy uzyskać najlepszą cenę, musimy zapytać o wynajem długoterminowy na preferowanych warunkach finansowych.

Miejsce wynajmu

Kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Weźmy pod uwagę fakt, że wypożyczalnie na lotniskach są zdecydowanie droższe od tych, które znajdziemy w centrach miast. Skutkiem tego, warto pomyśleć o sprawdzeniu różnych lokalizacji, tak aby wynająć auto na odpowiednich warunkach finansowych. Pamiętajmy także o miejscu zwrotu wypożyczonego auta. Jeśli będzie to miejsce inne niż to, w którym wypożyczyliśmy auto, wtedy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które będą wynikać z odbioru auta np. w miejscu naszego zamieszkania.

Godziny wynajmu

Wypożyczalnie samochodowe podobnie jak hotele, mają swoje ustalone godziny „dobowe”. Skutkiem tego, wypożyczając auto o określonej godzinie, warto trzymać się tego, aby przed tą samą godziną oddać auto w kolejne dni. Dzięki temu nie zostanie nam naliczona dodatkowa kwota, która wynikałaby z dostarczenia auta w kolejnej dobie.

Warto sprawdzić, jak dana wypożyczalnia podchodzi do kwestii dób. Niektóre wypożyczalnie mają określone godziny, w których kończy się jedna a zaczyna druga doba. Skutkiem tego, musimy pilnować wspomnianych godzin, podczas wypożyczenia auta. W przeciwnym razie możemy nadziać się na dodatkowe koszty, które wcale nie będą małe.

Wiek kierowcy – czy ma znaczenie?

Owszem, ma i to duże. Od wieku kierowcy zaczyna się wiele rzeczy, jeśli chodzi o warunki wynajmu. Na dzień dzisiejszy większość wypożyczalni wymaga dodatkowej opłaty w momencie, kiedy kierowca ma poniżej 25 lat. Warto zwrócić na to uwagę, bądź zapytać o tą kwestie. Wypożyczalnie wprowadzają takie dodatki, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi kierowcami, którzy wsiadają często za kółkiem drogich, sportowych aut. W określonych wypadkach wypożyczalnia może sprawdzić także nasz staż jazdy poprzez prawo jazdy i odmówić nam wynajmu przykładowo luksusowego auta bądź vana.

Czy można anulować wynajem w trakcie?

Anulowanie wynajmu to ciężki temat (szczególnie gdy wynajem jest krótkoterminowy). Najlepiej od razu podjąć pełną, wiążącą decyzję, ponieważ podpisując umowę nie dajemy sobie możliwości anulowania wynajmu bez poniesienia kosztów. Na ogół są to koszty związane z całym okresem wynajmu bądź jego częścią. Jeśli nie jesteśmy pewni długości naszego wynajmu, pierw dokładnie sprawdźmy umowę i wszelkie koszty związane z anulowaniem wynajmu w jego trakcie.

Limit kilometrów – czy taki funkcjonuje?

Funkcjonuje, choć raczej w określonych przypadkach. Jeśli chodzi o samochody podstawowe, raczej nie powinno być nałożonego żadnego limitu. Limit kilometrów na ogół funkcjonuje w drogich, sportowych autach, które są wypożyczane nam na krótki okres. Jeśli chodzi o takie kategorie jak Van, raczej nie powinniśmy mieć limitu kilometrów, choć finalnie zależne jest to od wypożyczalni i jej zasad.

Jak widać jest kilka kwestii, które warto poznać przed pierwszym wynajmem. Warto również dobrze czytać umowy, ponieważ one określają w wielu wypadkach nasze zadowolenie bądź niezadowolenie z wypożyczenia. Jeśli jednak umowa jest prosta i jasna w interpretacji, wynajęcie auta będzie czystą przyjemnością!

Komentarze (Brak komentarzy)