Wczasy objazdowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza w przypadku osób młodych, które lepiej znoszą trudy podróży, a także chcą zobaczyć jak najwięcej atrakcji w możliwie krótkim czasie. W tym artykule skupimy się na wczasach objazdowych nad Morzem Bałtyckim. Omówimy wynajem busa lub vana, opiszemy najważniejsze kurorty nadmorskie i najciekawsze atrakcje, a także posuniemy pomysły na gotowe podróże po polskim wybrzeżu.
Jak przygotować się do komfortowej podróży busem?
W pierwszej kolejności warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się planowaniem wczasów objazdowych. To bardzo wciągające i przyjemne zajęcie, w trakcie którego czytamy o najciekawszych atrakcjach, a także planujemy optymalną trasę przejazdu polskim wybrzeżem. W kwestii logistycznej, bardzo istotne jest również zarezerwowanie noclegów. Polskie morze cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony turystów, a zatem, już na 2-3 miesiące przed sezonem letnim, wiele najlepszych noclegów jest już zarezerwowanych. To pokazuje, jak istotne jest podjęcie planowania wczasów objazdowych z dużym wyprzedzeniem.
Na etapie przygotowania opracowujemy zatem trasę w oparciu o atrakcje, które chcemy odwiedzić, a także o zarezerwowane miejsca noclegowe. Pozostaje zebrać doborowy skład, wybrać dogodny termin, a także wynająć bus lub van, w którym udamy się w podróż. Trasa turystyczna wzdłuż wybrzeża samochodem może być dość męcząca, dlatego warto wynająć pojazd, który został stworzony z myślą o komfortowych i długodystansowych podróżach.
Wynajem busa – na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Objazdowe wczasy w większym gronie wymagają oczywiście dobrze dobranego pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajem busa lub vana o podwyższonych standardach. W ten sposób zyskujemy pewność, że nawet najdłuższa podróż przebiegnie w komfortowych warunkach i nie odbije się niekorzystnie na naszej energii niezbędnej do intensywnego zwiedzania. Kluczowym czynnikiem przy wynajmie busa jest oczywiście liczba dostępnych miejsc. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest van 9 osobowy. Zawsze warto zostawić jedno lub dwa miejsca w zapasie, bo jak to zwykle bywa, wiele osób podejmuje decyzję na ostatnią chwilę.
Przed wybraniem pojazdu warto zapoznać się z jego wyposażeniem, a także zweryfikować firmę, od której planujemy wynajem vana. Kolejną kwestią jest sprawdzenie wolnych terminów, a także ustalenie kwestii formalnych, takich jak chociażby ubezpieczenie, miejsce odbioru pojazdu oraz sposób płatności. Planując wczasy objazdowe nad Morzem Bałtyckim warto wynająć 9 osobowy van, który okaże się podstawą komfortowych podróży.
Najważniejsze punkty podczas wycieczki po polskim wybrzeżu
No dobrze, skoro omówiliśmy już kwestie związane z podstawą przygotowań oraz z tym, dlaczego wynajem busa to dobry pomysł, przejdźmy do planowania trasy. W pierwszej kolejności warto podjąć decyzję co do kierunków, czy rozpoczniemy od zachodu kraju, kończąc na Trójmieście, czy też zaczniemy naszą podróż w Trójmieście ruszając na zachód. Częściej wybieramy tą pierwszą opcję, jako iż Trójmiasto to idealny przystanek na relaksujący weekend, który zwieńczy objazdowe wczasy. Poruszając się z zachodu na wschód, do najważniejszych miejsc na polskim wybrzeżu zaliczymy: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Koszalin, Mielno, Darłowo, Ustka, Łeba, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Półwysep Helski i Trójmiasto.
Po drodze będziemy mogli odwiedzić kilkadziesiąt różnych atrakcji przyrodniczych oraz zabytków historycznych. Wyżej wymienione miasta będą dobrym punktem strategicznym w kontekście noclegu. Trasa turystyczna wzdłuż wybrzeża samochodem daje nam dużą swobodę w planowaniu przystanków. Warto zatem usiąść w większym gronie i omówić, które punkty chcemy koniecznie odwiedzić, a które będą opcjonalne i uzależnione od czasu. Trzeba przyznać, że nawet dwutygodniowe wczasy objazdowe mogą się okazać zbyt krótkie na odwiedzenie wszystkich miejsc godnych uwagi.
Świnoujście – co warto zobaczyć w tym mieście?
Objazdową wyprawę po polskim wybrzeżu rozpoczynamy od Świnoujścia. Miasto to jest położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór. Główną atrakcją Świnoujścia jest oczywiście promenada, wzdłuż której rozciągają się restauracje, kawiarnie, bary, oceanarium, place zabaw, a także muszla koncertowa. Na końcu Falochronu Zachodniego znajduje się słynny wiatrak w Świnoujściu, czyli Stawa wykorzystywana do celów nawigacyjnych. Z budynkiem tym związana jest pewna legenda, którą możemy poznać na miejscu. W Świnoujściu mieści się także najwyższa latarnia morska w Polsce.
Woliński Park Narodowy
Jedną z atrakcji dostępnych w bliskim sąsiedztwie Świnoujścia jest Woliński Park Narodowy, w którym znajdziemy kilka czynnych punktów widokowych: Gosań, Zielonka, Piaskowa Góra, Grodzisko Lubin oraz Kawcza. Do słynnych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego zaliczymy: Zagrodę Pokazową Żubrów, Jezioro Turkusowe, Bunkier V3 w Zalesiu, a także latarnię morską Kikut. Biorąc pod uwagę, że powierzchnia Wolińskiego Parku Narodowego wynosi prawie 110 metrów kwadratowych, jest to miejsce, na zwiedzenie którego warto przeznaczyć przynajmniej połowę dnia.
Miejsca godne uwagi na zachodnim wybrzeżu
Odcinek pomiędzy Świnoujściem a Koszalinem oferuje nam szereg atrakcji turystycznych. Kilkanaście kilometrów na wschód od Świnoujścia położone są Międzyzdroje. Miasto to posiada dwa kąpieliska, a z popularnych atrakcji turystycznych wymienimy: Promenadę Gwiazd, molo z przystanią, gabinet figur woskowych oraz Bałtycki Park Miniatur. Planując wynajem busa na wczasy objazdowe po polskim wybrzeżu, warto jako jeden z przystanków wybrać właśnie Międzyzdroje. Zwłaszcza promenada gwiazd w Międzyzdrojach to miejsce, które warto odwiedzić.
Na drodze do Kołobrzegu położonych jest jeszcze kilka innych miejscowości, w których warto się zatrzymać. Weźmy chociażby Dziwnów, w którym mieści się park miniatur i kolejek, Rewal ze słynnym Parkiem Wielorybów czy też Dźwirzyno z przepiękną plażą. Na południe od Dziwnowa znajduje się Kamień Pomorski i słynna katedra, a konkretniej, Konkatedra św. Jana Chrzciciela. Obok Rewala znajdują się Ruiny kościoła w Trzęsaczu. To kolejny z zabytków cieszących się dużym zainteresowaniem.
Zabytki godne uwagi w Kołobrzegu
Sporą dawkę zwiedzania zaoferuje nam Kołobrzeg. Wasz 9 osobowy van musi się po prostu zatrzymać w tym mieście. To dobra baza noclegowa po pierwszym dniu zwiedzania zachodniego zakątka naszego kraju. W Kołobrzegu, największym zainteresowaniem cieszy się molo, latarnia morska, Bazylika Mariacka, Baszta Lontowa, a także Bulwar Jana Szymańskiego. Kołobrzeg to także wielki port, w którym możemy podziwiać imponujące statki. Warto poświęcić godzinę na wizytę w Muzeum Oręża Polskiego. Relaks na molo w Kołobrzegu, a także uzupełnienie zapasów w licznych marketach pozwoli nam przygotować się na dalszą część podróży vanem po polskim wybrzeżu.
Trasa z Kołobrzegu do Trójmiasta
Kolejnym etapem objazdowej wycieczki będzie trasa z Kołobrzegu do Trójmiasta, na którą przeznaczymy przynajmniej kilka dni, jeśli zależy nam na sumiennym odwiedzeniu wszystkich miejsc godnych uwagi. Na wschód od Kołobrzegu położone jest drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim, Koszalin. W tym miejscu możliwy jest wynajem busa lub vana, dlatego też, warto powiedzieć kilka słów na temat tego miejsca. W Koszalinie warto odwiedzić następujące miejsca: Park Książąt Pomorskich, Park Wodny, Górę Chełmską, Wodną Dolinę, a także Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP. Do tego dochodzą liczne muzea oraz możliwość przejażdżki koleją wąskotorową.
Na trasie do Trójmiasta mijamy wiele ciekawych miejsc, jak chociażby Mielno będące jednym z najsłynniejszych kurortów nad polskim morzem, Darłowo z latarnią morską oraz Zamkiem Książąt Pomorskich, Łebę ze Słowińskim Parkiem Narodowym, Jastrzębią Górę oraz oczywiście Władysławowo. To właśnie Jastrzębia Góra lub Władysławowo może być punktem noclegowym przed kolejną częścią wyprawy. Sporym zainteresowaniem turystów cieszy się także okoliczna Karwia.
Wycieczka na Półwysep Helski
Jesteśmy coraz bliżej Trójmiasta, ale zanim zakończymy trasę wycieczkową busem po polskim wybrzeżu, warto poświęcić dzień na wyprawę na Półwysep Helski, na którym położone są: Chałupy, Jastarnia oraz Hel. Najwięcej czasu bez wątpienia spędzimy właśnie w Helu, gdzie znajdziemy następujące atrakcje turystyczne: Fokarium, Latarnię morską, a także Muzeum Obrony Wybrzeża. Planując wynajem 9-osobowego busa, warto zaplanować dłuższy przystanek na Półwyspie Helskim. To bardzo klimatyczne i malownicze miejsce, w którym ma się ochotę zostać dłużej.
Szlakiem polskich latarni morskich
Gotowym pomysłem na trasę turystyczną po Wybrzeżu jest podążanie za kolejnymi latarniami morskimi w Polsce. To świetna okazja, aby zrobić wyjątkowe zdjęcia i zdobyć swoistą koronę polskiego morza. Większość latarni w naszym kraju jest otwarta na zwiedzających. W sumie, w Polsce znajduje się siedemnaście takich budowli. Podróżując z zachodu na wschód mijamy kolejno: Świnoujście, Kikut w Wolińskim Parku Narodowym, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustkę, Czołpino, Stilo (obok Sasina), Rozewie, Jastarnię, Hel, Sopot, Gdańsk (w porcie północnym i Nowym Porcie), a także Krynicę Morską. Najwyższa latarnia morska (pod względem wysokości wieży) znajduje się w Świnoujściu i mierzy blisko 68 metrów.
Wycieczka objazdowa busem nad Morzem Bałtyckim
Jeśli chcesz udać się w niezapomnianą podróż po polskim wybrzeżu, wybierz wczasy objazdowe, które pozwalają odwiedzić dużą liczbę miejsc w krótkim czasie. W tym celu przyda się wygodny van lub bus 9 osobowy, którym możemy wynająć w większych miastach nad polskim morzem. Wynajem busa nad Morzem Bałtyckim to gwarancja podróżowania w komfortowych warunkach, co jest podstawą wczasów objazdowych. Przy wyjątkowo intensywnym tempie zwiedzania, podróż ze Świnoujścia do Trójmiasta warto rozłożyć na siedem dni. Jeśli natomiast chcemy zobaczyć wszystkie miejsca godne uwagi, wówczas warto wynająć van 9 osobowy na przynajmniej dwa tygodnie.