Zwiedzamy samochodem zachodniopomorskie – które miejsca warto odwiedzić?

Województwo zachodniopomorskie to malownicza kraina, która może zaoferować wiele atrakcji turystycznych oraz historycznych zabytków. To popularny kierunek osób planujących objazdowe wczasy ukierunkowany na intensywne zwiedzanie. Wystarczy wynająć bus lub van, zaplanować trasę, wybrać punkty noclegowe i ruszyć na szlak. W tym artykule postaramy się omówić najpopularniejsze miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim.

Europa widok satelitarny


Od czego rozpocząć zwiedzanie województwa zachodniopomorskiego?


Wczasy objazdowe to coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Tego typu wczasy skupiają się na intensywnym zwiedzaniu wielu miejsc w krótkim czasie. Pierwszym krokiem jest oczywiście wynajem busa lub vana, który zapewni nam oczekiwaną liczbę wolnych miejsc, wysoki komfort oraz bezpieczeństwo podróży. To podstawa każdych wczasów objazdowych. Wynajmując van 9 osobowy, warto zwrócić uwagę na dostępne funkcje, wolne terminy, sposób odebrania pojazdu, a także metodę płatności za okres wynajmu.


Gdy wynajem vana mamy już za sobą, możemy przejść do planowania ekscytujących wczasów. Zwiedzanie województwa Zachodniopomorskiego zalecamy rozpocząć od Szczecina, gdzie czeka na nas najwięcej atrakcji. Po dokładnej eksploatacji Szczecina oraz okolicznych atrakcji ruszymy na północ, aby zwiedzić najpiękniejsze miasta położone nad polskim morzem. Wczasy można zakończyć w Koszalinie położonym na wschodnim krańcu województwa. Zakładając dobre tempo zwiedzania, w trakcie tygodniowych wczasów możemy odwiedzić najważniejsze atrakcje na mapie zachodniopomorskiego.


Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego

Szczecin impreza na Wałach Chrobrego


Szczecin jest największym miastem, a zarazem stolicą województwa zachodniopomorskiego. Możemy tu odhaczyć wynajem busa 9 osobowego, który zapewni komfortową podróż. Co warto zobaczyć w stolicy województwa? Największym zainteresowaniem turystów cieszy się oczywiście Brama Portowa, jak również sam port, w którym możemy podziwiać imponujące statki. Szczecin jest oczywiście położony nad Odrą przy jeziorze Dąbie. Odrą wpływa się na Zalew Szczeciński, a następnie na Morze Bałtyckie. Szczecin ma wiele do zaoferowania poza portem.
W trakcie pobytu w tym mieście warto odwiedzić: Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, Muzeum Techniki i Komunikacji z Zajezdnią, a także Park Kasprowicza. Szczecin to dobra baza wypadowa do atrakcji położonych w okolicy, chociażby w Stargardzie czy Goleniowie. Obowiązkowym punktem zwiedzania Szczecina jest również wizyta nad malowniczym jeziorem Dąbie.


Goleniów i jezioro Dąbie


Miastem położonym nieopodal Szczecina jest Goleniów, w którym warto poruszać się Miejskimi Szlakami Turystycznymi, które powiodą do najważniejszych atrakcji tego miasta, takich jak chociażby: Żółty Domek, Marina Lubczyna czy Mila Niepodległości. Goleniów jest bardzo ważnym punktem strategicznym regionu, ponieważ mieści się tutaj Port Lotniczy Szczecin Goleniów. Wracając z Goleniowa do Szczecina, warto zatrzymać się ponownie na jeziorem Dąbie, ale tym razem po jego wschodniej stronie. Znajduje się tutaj przepiękna Plaża i Marina Lubczyna.


Police ze słynną fabryką paliw płynnych


Na północ od Szczecina, nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego, położone są Police. Główną atrakcją tego miejsca są imponujące ruiny starej Fabryki benzyny syntetycznej. Pod koniec II wojny światowej, fabryka została zbombardowana. Dzisiaj znajdziemy tu obrośnięte zielenią silosy, studnie, szkielety hal fabrycznych, a także rozległe podziemia. Przez dawną Fabrykę wiedzie ścieżka turystyczno-dydaktyczna, która pozwala odwiedzić najważniejsze punkty kompleksu. Mieści się tutaj Muzeum Historyczne Skarb. Będąc w Policach, warto zatrzymać się nad rzeką Łarpia, a także podelektować się widokami nad Zalewem Szczecińskim. Planując wynajem busa i zwiedzanie zachodniopomorskiego, warto zaplanować przystanek właśnie w Policach.


Stargard – jakie atrakcje oferuje nam miasto nad Iną?


Kolejnym ważnym punktem na wschód od Szczecina jest Stargard. Główną atrakcją tego miejsca jest oczywiście starówka oraz mury okalające miasto. Z ważnych obiektów wchodzących w skład dawnych fortyfikacji możemy wyróżnić: Bramę Parzycką, Bramę Młyńską, Basztę Morze Czerwone, Bramę Wołową oraz Basteję. Kilka kilometrów na wschód od Stargardu znajduje się Zalew w Pęzinie. To kolejne miejsce, które warto odwiedzić, jeśli planujemy wynająć bus 9 osobowy w celu zwiedzania województwa zachodniopomorskiego. Kolejną atrakcją turystyczną w okolicy jest jezioro Miedwie oraz położony nad jego brzegiem Pałac w Koszewie.


Ogród Dentrologiczny w Przelewicach


Około 20 kilometrów na południe od Stargardu położona jest wieś Przelewice. To kolejny ważny przystanek dla osób, które chcą wynająć 9 osobowy van, aby ruszyć na zwiedzanie województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się tutaj słynny na całą Polskę Ogród Dendrologiczny, w którym możemy podziwiać rzadkie drzewa i krzewy posadzone w malowniczej okolicy. Atrakcją samego Ogrodu jest również Pałac w Przelewicach. Na północ od Przelewic położone jest Jezioro Płoń. Ten przystanek zadowoli zwłaszcza te osoby, które chcą podziwiać najpiękniejsze atrakcje przyrodnicze położone na terenie województwa Zachodniopomorskiego.


Gryfino i Krzywy Las

Krzywy las Gryfino


Tym razem, w poszukiwaniu kolejnej atrakcji czeka nas wyprawa na południe od Szczecina. Na szczęście, do przejechania mamy zaledwie 20 kilometrów. Atrakcją Gryfina jest Krzywy Las zajmujący powierzchnię około 300 arów. To pomnik przyrody, który słynie z charakterystycznych, poskręcanych i powykrzywianych drzew. Jak doszło do tego, że w okolicach Szczecina wyrósł Krzywy Las? Istnieje wiele teorii na ten temat, jednak najbardziej prawdopodobna jest ta, która zakłada, że w okresie lat 30. XX wieku drzewa były celowo sadzone i uprawiane w taki sposób, aby uzyskać zakrzywienia. Miało to ułatwić późniejsze prace stolarskie oraz szkutnicze. Inna teoria głosi, że drzewka zostały przedwcześnie ścięte w okresie bożonarodzeniowych, co następnie spowodowało zakrzywienie wzrostu.


Świnoujście – miasto położone na wyspach

Świnoujście latarnia


Świnoujście jest położone na trzech wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór. To jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie zachodniopomorskiego. Wynajmując bus lub van na objazdową wycieczkę, warto uwzględnić przynajmniej jedne dzień na zwiedzanie Świnoujścia oraz okolicznych atrakcji. Zacznijmy od tego, że na terenie Świnoujścia położona jest najwyższa w Polsce latarnia morka. Wysokość wieży wynosi bisko 67 metrów. Kolejnym słynnym zabytkiem jest Wiatrak w Świnoujściu. W rzeczywistości jest to stawa nawigacyjna usytuowana na Falochronie Zachodnim.
Będąc w Świnoujściu, sporo czasu spędzimy na Promenadzie, gdzie dostępne są restauracje, bary, stoiska z pamiątkami, oceanarium, a także muszla koncertowa. Jeśli zależy Ci na odwiedzeniu najważniejszych zabytków historycznych regionu, koniecznie odwiedź Fort Gerharda. Świnoujście to dobra baza wypadowa, z której możemy udać się do wielu nadmorskich miejscowości, chociażby do Międzyzdrojów. Nie można pominąć wycieczki do Wolińskiego Parku Narodowego.


Atrakcje dostępne na wyspie Wolin


Woliński Park Narodowy jest położony w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Przez Park wiedzie kilka szlaków turystycznych, w tym chociażby czerwony Szlak Nadmorski wiodący przez Świnoujście, Międzyzdroje i Kołczewo. Poza punktami widokowymi, Woliński Park Narodowy może nam zaoferować szereg atrakcji: Zagrodę Pokazową Żubrów, Jezioro Turkusowe, Grodzisko Lubin powstałe w X wieku, powojenny bunkier V3 w Zalesiu, a także Głazy Piastowskie. Na terenie Parku położona jest latarnia morska Kikut. Na Wolinie, bardzo popularną atrakcją jest również słynna Wioska Wikingów.


Kołobrzeg – perła zachodniej części wybrzeża


Swoistą wizytówką Województwa Zachodniopomorskiego możemy uznać Kołobrzeg, będący jednym z największych i najpopularniejszych kurortów nadmorskich w naszym kraju. W Kołobrzegu możemy odwiedzić kolejną latarnię morską zlokalizowaną w województwie Zachodniopomorskim. Miasto słynie również z Bazyliki Mariackiej. Dużo czasu spędzimy w porcie, gdzie możemy znaleźć Kołobrzeski Skansen Morski. Atrakcją historyczną jest natomiast Muzeum Oręża Polskiego. W tym miejscu możliwy jest także wynajem vana 9-osobowego, dzięki czemu, Kołobrzeg to kolejna propozycja na bazę wypadową i noclegową.


Koszalin – drugie co do wielkości miasto w zachodniopomorskim


Koszalin jest drugim co do wielkości miastem w Polsce. Ważną atrakcją tego miasta jest Park Wodny, w którym można zaznać aktywnej rekreacji. Znajdziemy tu również Górę Chełmską, Muzeum Obrony, Katedrę pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a także Park Książąt Pomorskich. Będąc w Koszalinie, warto udać się na wycieczkę nad Jezioro Jamno, gdzie zlokalizowane są punkty gastronomiczne, stoiska z pamiątkami oraz inne atrakcje dla turystów.


Popularne kurorty nadmorskie w zachodniopomorskim


Planując wycieczką objazdową busem po województwie zachodniopomorskim, warto pojechać szlakiem popularnych kurortów cieszących się największym zainteresowaniem turystów. Ruszając ze Świnoujścia na wschód, warto zrobić przystanki w następujących miastach i miejscowościach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gąski, Łazy, Darłowo oraz Jarosławiec. Na jeziorze Wicko możemy zakończyć zwiedzanie linii brzegowej położonej na terytorium województwa zachodniopomorskiego.


Dlaczego warto wybrać wczasy objazdowe w zachodniopomorskim?


Coraz więcej młodych osób preferuje wczasy objazdowe jako sposób spędzania wolnego czasu w okresie wakacyjnym. Zaletą jest możliwość odwiedzania wielu miejsc w krótkim czasie, dzięki czemu, podróż jest niezwykle kształcąca. Jeśli planujemy wczasy w większym gronie, dobrym rozwiązaniem jest wynajem busa 9 osobowego, który zagwarantuje nam przyjemną oraz bezpieczną podróż. Mamy nadzieję, że powyższy spis najważniejszych atrakcji w województwie zachodniopomorskim może rozrysować najkorzystniejszą trasę wczasów objazdowych.

Komentarze (Brak komentarzy)