JAK POWINNA WYGLĄDAĆ UMOWA NAJMU SAMOCHODU

Nierozłącznym elementem wynajmu samochodu jest sporządzenie umowy, która uprawni nas do korzystania z niego i przy okazji określi, na co dokładnie decydują się obie strony. Tylko jak dokładnie powinna wyglądać taka umowa? Jakie elementy powinna zawierać i jakie prawa mamy jako klient? Tego dowiesz się z naszego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Podstawowa treść umowy wynajęcia samochodu

Żadna ustawa nie reguluje tego, jak dokładnie powinna wyglądać treść umowy wynajmu samochodu, więc tym bardziej należy zwracać uwagę na to, co dokładnie się na niej znajduje i to bez względu na to, czy interesuje nas wynajem auta na weekend, na godziny, czy na dłuższy okres. Z prawnego punktu widzenia w umowie muszą znaleźć się 3 elementy: nazwy stron, treść oświadczenia woli oraz podpisy obu stron. Nazwanie stron oznacza określeniu podmiot, który udostępnia samochód oraz osoby, która go wypożycza i to z dokładnymi danymi. Treść oświadczenia woli to określenie przedmiotu umowy, a więc oznaczenie, że wypożyczany jest konkretny rodzaj samochodu, a podpisy to oczywiście samych zainteresowanych, czyli przedstawiciela wypożyczalni oraz klienta, które należy złożyć samodzielnie.

Co jeszcze powinno znaleźć się w umowie?

Tak, jak wspomnieliśmy, są to podstawowe dane. Każda firma zwykle zawiera w umowach szereg innych informacji, które również są bardzo ważne i chronią klienta prawnie. Co w takim razie wypożyczalnia samochodów powinna jeszcze zawrzeć w umowie? Czego należy się spodziewać lub czego należy oczekiwać po umowie wynajmy samochodu? Okazuje się, że takich informacji jest całkiem sporo…

Na pewno w umowie powinna być również zawarta data. Na pierwszy rzut oka może wydać się ona mało ważna, lecz jeśli nie będzie wprowadzona to można się narazić na sugestie dłuższego użytkowania auta, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Co ważne, nie chodzi tutaj tylko o to, by dopilnować wpisanie daty przy zawarciu umowy o wynajem auta, ale również o to, by był wpisany dokładny okres najmy, czyli od dnia X do dnia Y.

Równie ważne będą szczegóły opisu wynajmowanego pojazdu, ponieważ to najlepszy sposób na to, aby uniknąć posądzenia o to, że wynajmowany przez nas Renault Trafic został uszkodzony, czy zarysowany, gdy w rzeczywistości wszystkie wady już były na aucie, gdy go braliśmy w wypożyczalni. Dlatego dobrą praktyką jest wykonanie oględzin jeszcze przed wyjazdem z wypożyczalni, a najlepiej zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy, by wskazać, co dokładnie ma się w niej znaleźć. Poza tym ze względów formalnych należy również zwrócić uwagę na informacje o modelu, marce, roku produkcji, pojemności silnika, numerze VIN, czy nawet o samym wyposażeniu pojazdu.

Kolejną kwestią, o której nie należy zapominać jest cena wynajmu, oraz termin zapłaty, co koniecznie powinno mieć miejsce od razu. Dzięki temu, że dopilnujemy dokładnego określenia kosztów, unikniemy rozczarowania, gdy okaże się, że wynajem samochodów długoterminowy ostatecznie wyniesie nas drożej, niż było to wspomniane. Poza tym jasne określenie ceny wynajmy sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się ukrytych kosztów, ponieważ one nigdy nie wystąpią.

Dodatkowo umowa powinna zawierać także wykaz wszystkich dokumentów, czy przedmiotów, które udostępniane są wraz z samochodem. Mowa tutaj oczywiście o kluczykach, pilocie, ubezpieczeniu, karcie samochodu, czy dodatkowym wyposażeniu.

Prawa klienta w wypożyczalni aut

Każdy klient ma prawo do tego, by wypożyczalnia poinformowała go o dokładnych warunkach najmu samochodu, jak również o tym, jak wyglądają warunki rezygnacji z umowy. Wynajem samochodów 9 osobowych Szczecin powinien te warunki mieć zapisane w umowie. Co ważne, powinny być one jasne i zrozumiałe, bo tylko w ten sposób można uniknąć wielu przykrości.

Co ważne, umowa zawarta przez Internet zawsze może być anulowana w ciągu 14 dni od jej zawarcia, co nie jest możliwe wtedy, gdy dochodzi do jej podpisania w wypożyczalni. Klient nie jest też zobowiązany do płacenia za ubezpieczenie, czy opcje dodatkowe. Kaucja za auto również musi być zwrócona, ale żeby wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, warto upewnić się, że w umowie został uwzględniony czas jej zwrotu.

Komentarze (Brak komentarzy)